6.12.2009

Beyond a Reasonable Doubt [2009]

Etrafta dolaşana kadar bunun Fritz Langin Beyond a Reasonable Doubt (1956) (film noir akımı) filminin yeniden çevrilmesi olduğunu bilmiyordum.

Politikaya atılıp, valiliğe adaylığını koymayı düşünen, ünlü, başarılı, hırslı ve gereğinden fazla mükemmel bir bölge savcısı ve onun davalarını ve geçmişini araştıran çaylak bir gazeteci ve bunların arasında kalan genç, güzel savcı asistanı...Bakalım kedi fare oyunu nasıl sonuçlanacak?

Hemen filme girişelim.Değişik bişeyler bulurum belki diye izlemek istedim, ama nerden bilim klişelerden halen kurtulamadıklarını?

Senaryo olarak bakılcak olursak aslında diğer kedi fare oyunlarından biraz farklılaşıyor.Kesin ve net bişey söyleyemiyorum çünkü daha önce böyle bişey izledim mi, izlemedim mi tam olarak hatırlamıyorum, ama sanırsam izlemedim.Bölge savcısının oyunlarını açığa çıkartmaya çalışan bir muhabirimiz var ve daha sonra, kendisini tam olarak mahvediyor.Filmin sonunu söylemek tabiki burada olmaz ama şaşıracağınız bir senaryo yok burada peşin olarak söyleyim.

Filmin başlangıcı çok sıkıcı.İlk 30 dakikadan sonra başlıyor herşey ve sizde zaten o zaman netleştirebiliyorsunuz bunun ne hakkında oldugunu.Başlarda karakterleri felan tanıyorsunuz ama hikaye adına vaad edilen hiçbişey yok.Gayet normal gibi gözüken insanların, normal hayatlarının anlatıldıgını varsayıyorsunuz ve devam ediyorsunuz.

Bunların dışında dikkat çeken birkaç bişey var filmde.

Buradan sonrası ağır spoiler içerir!!!

Şimdi, sizin çok önemli bir kanıtınız var tamam mı? Bunu saklamanız gerekiyor nereye saklarsınız? Eve mi ? hahahaha çok komik demi? sen hayati önemde olan bir kanıtı nasıl evde saklarsın?Bunun dışında saklayacağın yer senin yanın olmalı? Bankaya kanıt mı saklanır hemde dava günü alınmak üzere? Heralde şaka felan yapıyor olmanız gerekiyor.Sen gerekçeğini bile bile neden kanıtı yanında taşımıyorsun? Filmin akışını değiştiren bir nokta...

Filmin sonunda da yolunda gitmeyen bişeyler var.Filmin 30-45 dakikasını izletsek birilerine, sora son 10 dakikasını izletsek, izleyen kişiler filmin sonu hakkında söyleyecekleri şey '' oyuncular aynı, son bu filme mi ait? '' diye sorarlar...Olayları bir anda çözmüş bitirmişler.Bizim polisin nasıl olaylar hakkında bilgi edindiği, oraya nasıl geldiği hakkında hiçbir kanıt yok..

Oyunculara gelirsek, Douglas baya yaşlanmış artık bunun farkına vardım.Jesse Metcalfe ve Amber Tamblyn oynuyor.Metcalfe'i john Tucker dan tanıdığımı söyleyim.Oradada orta üstü bir performans göstermişti.Bu filmde bütün yükü Douglas'a yıkmışlar gibi bişey olmuş.Oyunculuklar gitmiyor, gereken verilmemiş.Hani beğenmemiş gibi konusuyor yada yazıyor olabilirim senaryoyu ama aslında güzel.Normal bir seyirci bu filmi izledikten sonra, özellikle olmayan sonuna! rağmen bile beğenebilir.Son dediğimiz yerin, aslında son olmadığını anladığımız filmler nedense hep ilginç gelir!

Notum 10/7..Klasik olarak 7 barajına takılan bir film daha.Bunun gibi binlerce hollywood yapımı var, buda onlardan biri.İzlemenizi tavsiye ediyorum, eve güzel zaman geçirtiyor.Klasik kedi fare oyunu gibi...

UnjustLucifer

0 Yorum :