28.11.2012

Lawless [2012]


Kaçakçılıkla nam salmış ve kötü şöhretten bir türlü kurtulamamış Bondurant kardeşlerin hayatlarından gerçek bir kesit sunuyor film bizlere. Birbirlerine çok güçlü bağlarla bağlı olan bu kardeşler yaptıkları kaçakçılıklar sayesinde çok büyük bir servet elde ediyorlar ama tam bu noktada yeni gelen devlet adamlarıyla biraz uğraşmak zorunda kalacaklar.

Uzun zamandır beklediğim filmlerden biriydi ve en azından beklentilerimi karşıladı diyebilirim. Öncelikle belirtmem gerekir ki ben yaşanmış hikayelerin olduğu filmlere karşı özel bir ilgi besliyorum. Hikayenin ne kadarının doğru ya da ne kadarının yanlış olduğunu çoğu zaman bilmiyorum elbette ama izlemesi hoş geliyor. Bu filmde bu tarzın en iyi örneklerinden biriydi diye düşünüyorum.

Kardeşlerin zaten yıllardır süregelen birçok masalsal hikayeleri var ama acaba gerçekten filmde anlatıldığı kadar gerçek mi merak ediyorum. Çünkü bazıları gerçekten hayal gücü sınırlarını zorlayacak cinsten. Mesela spoiler içermediğinden rahatlıkla söylüyorum ki boğazı kesik bir biçimde 30km yol yürüyecek bir adamın hikayesinden bahsediyoruz mesela.

Hikaye ilgi çekiciydi oradan başlayım. Sonunda neler olacağını kestirebiliyorsunuz ama izlemeye devam etmek istiyorsunuz. Guy Pearce, Tom Hardy, Gary Oldman, Shia LeBeouf gibi gerçekten izlemeyi sevdiğim bir oyuncu kadrosu var. Özellikle son 1-2 yıldır Tom Hardy’yi izlemek büyük zevk haline geldi. Ailenin en büyüğü olarak davranışları, o zamanlara yakışan ses tonu ve konuşma stili, duruşuyla birlikte filmi almış götürmüş.

İşleniş biraz fazla hızlı gibi geldi, eldeki malzeme aslında yeteri kadar iyi ama biraz daha ayrıntıya yer verilmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Çok fazla bilinmeyen ya da askıda kalan kısım olmuş. Seyir zevkini sekteye uğratmış diyemem tam olarak ama bir şeyler götürdüğü bir kesin. Süper bir aksiyon filmi beklentisi ile izlememek gerekiyor, genel hava olarak ağır ilerleyen bir film olduğunu da söyleyebilirim.

Çok büyük beklentilerle izlememek film için iyi diyebilmeye yetecektir. Oyuncu kadrosu ve konusu gayet ortada olan yaşanmış hikayenin sonu da sizi yeteri kadar tatmin edecek ve güldürecektir diye düşünüyorum. İzlenmeye değer bir film olmuş.

0 Yorum :