25.08.2011

Last Night [2010]

Aldatma ve sadakat üzerine;

Hikâyemiz evli bir çifti konu almaktadır. Aralarında ufak bilinmezliklerden dolayı çıkan sorunların yanına, ertesi gün gidilen iş seyahati de eklenir. Tam bu sırada karısı da eski sevgilisine rastlar. İşte o son gece…

Günümüz ilişki biçimleriyle bütünleştirmek çok basit filmi. Hatta etrafta ergen gençlerin yaşadıklarının bir kopyasını izledim diyebilirim. Eskiden bizim de başımıza gelmiyor değildi. Günümüzün sıkça aldatma meyilli ilişkilerinin özeti niteliğinde bu sorular. Hele ki şu kıskanma mevzu ya da hadi şüphelenme diyelim, çok karışık bir mesele. Kim kimden neyi saklıyor, kim kime nasıl oyunlar oynuyor çözmek gerçekten imkânsız. Hele bir de içe bastırılan duyguların bir anda dışarıya çıkması yok mu?

Önce eşinden şüphelenen kadın figürünü ön plana çıkaran film, sonra aniden direksiyonu kırıyor ve Joanna'nın kirli çamaşırlarını bir bir ortaya dökmeye başlıyor. Böylece ana tema aniden "aslında sadakatsiz olan kim?" şekline bürünüveriyor. Aslında çok temiz olarak gözüken ve en ufak bir olaydan bile şüphelenen, sevgilisini ya da eşini kıskananların, iç dünyalarının ne kadar karışık olduğunu vurgulamaya çalışmışlar.

Filmin çekildiği mekânları ve arada geçen müziklerin, yaşanan sahneleri harika bir şekilde desteklediğini belirtmek isterim.

Filmden bu kadar güzel olarak bahsettikten sonra neyi beğenmediğime gelirsek; E.Mendes’in bu filmde gerçekten işinin ne olduğunu merak ediyorum. Birçok beğeneni var ki bunların anında çoğu onu bir sex objesi olarak da görüyordur mutlaka, filmde oraya konulacak tatlı şirin bir hatun karakterini tercih ederdim. Bu kadar yırtıcı olarak gözüken ve hadi kabul edelim, normalde güzel olarak nitelendirebileceğimiz birini nasıl bu kadar çirkin sunduklarına şaştım kaldım. Bunun yanında filmde geçen diyalogların çok çok sıradan olması, böylesine bol konuşmanın ve tartışmanın olduğu filmi çekilmez bir halde getirmiş.

Filmin sonunu anlayamayan arkadaşlara söyleyeyim, sizler için üzülmem mi gerekiyor yoksa ne yapmam gerekiyor tam olarak çözemedim ama sonunun açık bırakılması filmi kurtaran en büyük etmen. İki tarafın bakış açısını yansıtmaya çalıştıktan sonra mantıklı bir bitiş zaten uygun görülmezdi. Her iki taraf için de doğruları ve yanlışları tarttıktan sonra, kendi sonunuzu uygun görebilir ve istediğiniz tarafa kayabilirsiniz.

Boş zamanda izlenebilir, ama zaman kaybı olarak nitelendiriyorum ne yazık ki…0 Yorum :