19.02.2012

Devil's Double [2011]

Her şeyi parayla satın alabiliyor musun?

Bağdat; Saddam Hüseyin’in sadist oğlu Uday’ın kendi küçük krallığı olmuş. Çıkarlar için her türlü pis işin döndüğü bu şehirde elbette bazı şeylere karşı çıkmak imkânsızdır. Orduda subay olan Latif Yahia bir gün Saddam'ın sarayına çağrılır ve kendisine Uday'ın yerine geçmesi emredilir. Latif Yahia'nın karşısında iki seçenek vardır: ya Uday'ın fiziki iki olacaktır, ya da ailesini de kendisiyle birlikte ölüme götürecektir. İhanetin ve yolsuzluğun kol gezdiği, hiç kimseye güvenilmeyen bir dünyada, Latif hem hayatta kalma mücadelesi verecek hem de zorla içine itildiği bu görevden kurtulmaya çalışacaktır...

İran e Irak arasındaki savaş görüntüleriyle başlayan film daha sonra aksiyon filmi gibi değil, belgesel kıvamında devam ediyor. Zaten yaşanmış gerçek hikayenin sinema uyarlaması olarak önümüze gelen filmde, Uday’ın hastalıklı karakterini ve mantığa sığmayacak hayata hikayesini izleme şansımız oluyor. Uday karakteri üzerinde yoğunlaşırken aslında geride kalanların asla azımsanamayacak kadar dramatik olduğunun farkına varıyoruz. Ortada ciddi bir insanlık suçu var, ortada gerçekten insanlara çektirilen acı var. Ara ara ortaya serpiştirilmeye çalışılmış insan manzaraları akıllara durgunluk verecek cinsten. Acıyı, tatlıyı, dramı her açıdan yaşatmaya çalışmışlar ve çok başarılı olduklarını söyleyebilirim.

Aslında savaş filmi olmasını beklerken ki savaşın tam ortasından bahsediyoruz, daha çok hareketli ve şaşalı sahneler beklerken karakterin hayatına öylesine kanalize olmuş bir film çıkıyor ki karşımıza, tam anlamıyla şaheser. Sadece etrafına değil, aynı zamanda ‘’ etme bulma dünyası ‘’ dedikleri olaya çok güzel örnekler çıkıyor. Elbette başkalarının hayatlarını bu derecede küçümseyen ve istediği her şeyi bir yolla elde edebilenlerinde sıkıntıları çok büyük olacaktır ve her zaman olmuştur.

Senaryo ve anlatım o kadar akıcı ve net olarak anlatılmış ki, film bittiği zaman ‘’ aaa niye ‘’ gibilerinden tepkiler vermeniz çok doğal olarak karşılanabilir. Eksik ne vardı? Eksik olan şey müziklerdi. Yer yer dram, yer yer hafif aksiyon sahneleri ile donatılmış bu filmde bunları destekleyebilecek en önemli öğenin eksikliği beliriyor ama bir o kadar da göze batmıyor. Karakterler rollerini eksiksiz olarak yerine getirirken, son derece inandırıcı iş çıkarttığını söyleyebilirim.

Filmin rezalet ötesi afişini dikkate almayarak, çok yoğun tavsiyeler üzerine izlediğim bu filmden pişman olmadan ayrılıyorum. Mutlaka izlenmesi gereken bir film olduğunu da belirtmek isterim.

İyi Seyirler.

0 Yorum :