20.10.2009

Cell Phones in Horror Movies: A Stupid Nuisance

Hep bende düşündüm.Acaba hayatımızda cep telefonları olmasaydı, biz filmlerde ve dizilerde en yaygın biçimde haberleşme aracı olarak kullanılan cep telefonları yerine neler yapardık diye.

Bunun yanında dikkat ederseniz, filmlerin hep en önemli sahnelerinde, en gereken sahnelerde cep telefonu çekmez, kapsama alanı dışında olur ve ondan sonrada olanlar olur.Bu artık gerçekten sıkıcı bir noktaya gelmeye başladı.Hazır bunları düşündüğüm bir zaman diliminde aşağıdaki gibi bir yazı geçti elime ve bende hemen orjinal haliyle paylaşmak istedim...

Just a few days ago my good friend Peter Martin asserted that we should prohibit cell phone usage within movie theater auditoriums. I'd like to take that idea one step further: Let's also eliminate all cell phones from horror films. Why? Because, as the following video clearly (and amusingly) indicates, a cell phone in a horror film is about as useful as a condom in a vasectomy clinic.

Pity the poor screenwriter who must "isolate" his horror film characters for story purposes. And check out how lazy most of 'em are when it comes to taking cell phones out of the equation. ("Ugh, no bars! No signal!") Also, you ever notice how cell phones never work properly in horror movies -- except when it's a horror movie about haunted cell phones? Then you get all the damn signal you want, right?

İlgili Video Linki:
http://www.youtube.com/watch?v=XIZVcRccCx0

0 Yorum :