5.10.2009

'Paranormal Activity'

Ne zaman izleyebilcez bu filmi diye kendime sormaktan fenalık geldi..Bir an önce en azından internete düşmesini bekliyorum.Türkiyeye gelir mi gelmez mi orasını bilemem tabi...

IMDB'ye göre 11.000 dolar gibi komik bir fiyata yapıldığı söyleniyor.Wikipedia bu rakamı 15.000 dolar olarak açıklıyor.Hangisinin doğru oldugunu sorgulamak yerine, Paramount sadece gece seyanslarına konan filmin perşembe akşamından pazar akşamına kadar olan süreçte oynadığı 33 merkezde toplam 350.000 dolar kar yaptığını belirtmiş.

Bunların dışında biraz daha heycan vermek adına filmi izleyebilenlerin yazdığı yorumları orjinal dilinde buraya yazıyorum.Biraz daha beklememiz gerekecek ne yazık ki ...

I only heard about it when I was scanning imdb's upcoming films list. It looked interested, and the trailer hooked me. Had to travel about two hours to get to a city that was playing it, but it was definitely worth the trip. It was easily the scariest movie I've ever seen. Couldn't fall asleep that night until the sun came back up, I was so spooked. That's damn good horror right there, and I'm happy to hear it's going to find an even bigger audience soon. It deserves it.

Ever since the first review of Paranormal Activity went up on Cinematical I've been excited to see this- it sounds really creepy, and like a film that makes a low budget work really well. Probably won't get to it until it hits DVD, but definitely on my watch list!

0 Yorum :