2.09.2009

Sinema Tarihinin 50 En İyi Devam Filmi

James Cameron’ın yönettiği "Yaratıklar-Aliens" isimli film, sinema tarihinin en iyi devam filmi seçildi.

Başrolünü Sigourney Weaver’ın üstlendiği yapım, ilk filmin başarısını çok iyi bir kurguyla sürdürmesi nedeniyle bu unvana sahip oldu.

Sinema dergisi Empire, "Sinema Tarihinin En İyi 50 Devam Filmi"ni seçerek duyurdu. İlk ve daha sonraki yapımların başarısını en iyi sürdüren devam filmlerinin yer aldığı listede ipi "Yaratıklar" adlı yapım göğüsledi. İkinci sırada efsane film serisi "Baba-The Godfather"ın ikinci halkasının bulunduğu listede, üçüncülüğü "Terminator II: Mahşer Günü" adlı film elde etti.

Sinema tarihinin ünlü serilerinin yer aldığı listedeki 50 yapımın isimleri ve yapım yılları şöyle:

1- Yaratıklar-Aliens (1986): Ünlü yönetmen Ridley Scott’ın 1979 yılında çektiği "Yaratık-Alien" adlı filmden tam 7 yıl sonra yapımı sürdürmek için yönetmen koltuğuna oturan James Cameron çok başarılı oldu. Sigourney Weaver’ın canlandırdığı Teğmen Ellen Ripley’nin yarım yüzyıl süren derin uykusundan uyandırılarak bir gezgin gemi tarafından kurtarılarak Dünya’ya dönüşünden sonra yaşananları işleyen film, aksiyon sahneleri ve başarılı akışıyla dikkatleri üzerinde toplayarak listenin zirvesine yerleşti.


2- Baba-The Godfather II (1974): Mario Puzo’nun aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan film, sinema izleyicisiyle 1972 yılında tanıştı.

"Baba’nın koltuğunda" efsane oyuncu Marlon Brando’nun oturduğu filmde kamera arkasına da Francis Ford Coppola geçti. Ünlü yönetmen, 2 yıl sonra filmin ikincisiyle yeniden seyirci karşısına çıktı. Bu kez Don Vito Corleone’yi canlandıran Marlon Brando yoktu, ancak ilk filmde de Michael Corleone rolüyle seyirciyle buluşan Al Pacino yine vardı. Pacino’nun büyük oyunculuğuyla Michael Corleone’nin aile babası ile soğuk kanlı korkunç bir canavar arasında gidip gelen mafya babasına getirdiği yorum hafızalara kazındı.

3- Terminator II: Mahşer Günü/Terminator II: Judgement Day (1991): Avusturyalı tanınmış oyuncu ve bugünün California Valisi Arnold Schwarzenegger, "Terminator" filmi için kamera karşısına geçtiğinde 37 yaşındaydı. James Cameron, 1984 yapımı filmin ardından 7 yıl sonra yeniden filmi izleyici karşısına çıkarmak için kolları sıvadı. Aksiyon filmlerinin tanınmış yönetmeni, bu filmde artık 44 yaşında olan Schwarzenegger ile bir kez daha iş birliği yaparak başarı kazandı. Özel efektlerin en iyi biçimde kullanıldığı ilk aksiyon yapımlarından olan film, artık efektlerin teknolojik açıdan en üst düzeyde olduğu bugünün sinema dünyasında alanındaki en iyi yapımlar arasındaki yerini hala koruyor.


Gibi bir liste var karşımızda.En alta tamamını içeren linki vermek zorundayım ama eğer isimleriyle beraber düşünürsek ve Terminator (sözde) 4 Salvation'u gözeterek bu listeye bir daha bakarsak, 3 numaranın ''Batman'' serisi olması gerekir.''The Dark Knight'' herşeyiyle tarihin en iyi aksiyon filmleri arasında ilk 3 e rahatlıkla girer?Daha iyisi ne vardı ki ?

Tamamı!

http://www.milliyet.com.tr/GaleriHaber.aspx?aType=GaleriHaber&ArticleID=1134320&PAGE=1


0 Yorum :